Ekmeğin Üzerine Neden Tek çizgi atılır! Gerçeği duyunca şok ol

Ekmeğin Üzerine Neden Tek çizgi atılır! Gerçeği duyunca şok olacaksınızEkmeğin üzerine neden tek çizgi atılır! Gerçeği duyunca şok olacaksınız
Fırınlardan, Marketlerden ve birçok yerden aldığımız Ekmekler de sizce neden tek bir çizgi var hiç düşündünüz mü? İşte bunun gerçek hikayesi,
Orhan Gazi, Bursa fethinden sonra Uludağ'ın eteklerinde bulunan fırıncıları denetlemeye çıkar. Girdiği bir fırında ekmeğin üzerinde 3 çizgi olduğunu görür. Fırıncıya ekmeğin üstünde neden 3 çizgi olduğunu sorar.
Bunun üzerine fırıncı: "Biz Hristiyanız. Yediğimiz ekmek tanrı, oğul ve kutsal ruhu hatırlatsın diye 3 çizgi çekeriz" der. Orhan Gazi, fırıncının açıklamasından oldukça etkilenir. Bunun üstüne bir ferman yayınlar:
"Bundan sonra bütün Müslüman fırıncılar, Allah'tan başka ilah olmadığını işaret etmek için ekmeğin üstüne bir çizgi çeke!" diye buyurur. Bu fermandan sonra bütün Müslüman fırıncılar ekmeklerin üstüne tek çizgi çekmeye başlar. O gün bugündür ekmekler fırınlarda böyle pişer.
Ve bizler 1326 dan beridir üzerinde allah ın 1 olduğunu işaret eden ekmekleri yiyoruz. Muteşem bir adam olan orhan gazi, ekmeğe boydan boya allah bir çizdirmiştir. Bu tür incelikleri bilince atalarımızın ne denli dini bütün, allah yolunda giden insanlar olduğunu da görüyoruz.

 

Facebook Comments

More turk-haber Video